Projekta “Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju kompetences centrs” aktualitātes 2025. gada otrajā ceturksnī

2025. gada 30. jūnijs

IT kompetences centrs īsteno projektu “Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju kompetences centrs”, id. Nr. 5.1.1.2.i.0/1/22/A/CFLA/008.

Projekta “Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju kompetences centrs” mērķis ir paaugstināt informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) nozares komersantu konkurētspēju, sadarbībā ar zinātniskajām institūcijām līdz 2025. gada 30. jūnijam īstenojot vismaz 12 nozares un starpnozaru pētījumus Biznesa procesu analīzes tehnoloģiju un Dabīgās valodas tehnoloģiju jomās, lai to rezultātā vismaz 10 komersanti attīstu un ieviestu ražošanā jaunus produktus un tehnoloģijas.


Projektā 2025. gada otrajā ceturksnī ir noslēgusies 11 iepriekš apstiprināto pētniecības projektu īstenošana.


Perioda ietvaros iesniegts un apstiprināts 9. progresa pārskats, regulāri notiek zinātnisko virzienu vadītāju sanāksmes un padomes sēdes, kurās tiek izskatīts īstenoto pētniecības projektu progress un individuāli sasniegtie rezultāti.



Īstenoto pētniecības projektu aktualitātes


SIA “DATI Group” un SIA “WILL sensors” pētniecības projekts Nr. 1.1 “Komplicētiem ražošanas procesiem piemērota apstrādē esošo krājuma vienību izsekošanas un izvietojuma optimizācijas risinājuma izstrāde ražotnes efektivitātes paaugstināšanai (WITPO)” uzsākts 2023. gada novembrī. 2025. gada otrajā ceturksnī noslēgusies pētniecības projekta eksperimentālās izstrādes fāze un pētniecības projekta noslēdzošā aktivitāte “Platformas validācija reālās darbības vidē”. Pētniecības projekta mērķis bija izstrādāt komplicētiem ražošanas procesiem piemērotu ražošanas procesā esošo krājuma vienību izsekošanas un izvietojuma optimizācijas risinājumu atvērtā pirmkoda, horizontāli mērogojamas un kombinētā vidē bāzētas platformas veidā, kas, izmantojot pielāgotus IoT risinājumus, kā arī datus no lokālajām sistēmām, nodrošinās ražošanas procesā esošo krājumu kustības procesa digitālās replikas izveidi, kas kopā ar izstrādātajiem optimizācijas modeļiem, sniegs datos balstītas rekomendācijas krājuma vienību optimālākajai izvietošanai un atrašanai, tādā veidā uzlabojot krājumu vadības procesu un paaugstinot darba ražīgumu. Izvirzītais mērķis ir sasniegts un pētniecības projekts veiksmīgi noslēdzies.

 

Pētniecības projekta realizācijas periods: 01.11.2023. – 30.04.2025.

Pētniecības projekta kopējās izmaksas – 206 180.94 EUR

Atveseļošanas fonda līdzfinansējums –  149 497.11 EUR

 

SIA “Tet” un AS “Idea Bits Latvia” pētniecības projekts Nr. 1.4 “Lielo datu vadīta biroja ēkām pielāgota elektroenerģijas resursu pārvaldības un balansēšanas risinājuma izstrāde atjaunojamo resursu izmantošanas maksimizēšanai un izmaksu ziņā optimāla patēriņa nodrošināšanai” uzsākts 2023. gada novembrī. 2025. gada otrajā ceturksnī ir noslēgusies pētniecības projekta noslēdzošā aktivitāte “Platformas validācija reālās darbības vidē”. Pētniecības projekta mērķis – izstrādāt uz biroja ēkām attiecināmu elektroenerģijas resursu pārvaldības un balansēšanas risinājumu atvērtas, lielo datu vadītas un kombinētā edge-cloud vidē bāzētas platformas veidā, kas būtu savietojama ar ēkas lokālajām sistēmām un ārējiem datu avotiem, un spētu nodrošināt lielajos datos balstītu prognozi elektroenerģijas patēriņam un atjaunojamo energoresursu pieejamībai, kā arī nodrošināt patēriņa optimālu adaptēšanu aktuālajai biržas cenai, tādā veidā maksimizējot atjaunīgo resursu izmantošanu un minimizējot elektroenerģijas izmaksas ar optimālu elektroenerģijas balansēšanu – ir sasniegts, pētniecības projektam veiksmīgi noslēdzoties 2025. gada maijā.

 

Pētniecības projekta realizācijas periods: 01.11.2023. – 31.05.2025.

Pētniecības projekta kopējās izmaksas – 573 991.89 EUR

Atveseļošanas fonda līdzfinansējums – 299 626.99 EUR

 

SIA “DIVI grupa” un Latvijas Universitātes pētniecības projekts Nr. 1.7 “Ar poligoniem aprakstītu grafisku objektu kvalitātes pārbaudes tehnoloģija” uzsākts 2023. gada maijā. 2025. gada otrajā ceturksnī ir noslēgusies eksperimentālās izstrādes aktivitāte “Prototipa aprobācija”, kas noslēgusies 2025. gada aprīlī, līdz ar pētniecības projekta noslēgumu. Pētniecības projekta ietvaros izstrādāts un uz konkrētiem pielietojumiem - apģērbu piegrieztņu validēšanu - aprobēts grafisku objektu kvalitātes pārbaudes tehnoloģijas prototips. Tas ļauj ar automatizētiem līdzekļiem konstatēt grafisku objektu, kurus apraksta poligoni, kvalitātes problēmas, piemēram, piegrieztņu atbilstību klienta ķermeņa izmēriem, dažādu vienas piegrieztnes detaļu savietojamība u.c.

 

Pētniecības projekta realizācijas periods: 01.05.2023. – 30.04.2025.

Pētniecības projekta kopējās izmaksas – 371 440.00 EUR

Atveseļošanas fonda līdzfinansējums – 219 995.00 EUR

 

SIA “DIVI grupa” un Latvijas Universitātes pētniecības projekts Nr. 1.8 “Inovatīvs dronu lietojums dārzkopībā” uzsākts 2023. gada maijā. 2025. gada otrajā ceturksnī noslēgusies eksperimentālās izstrādes un pētniecības projekta noslēdzošā aktivitāte “Prototipa aprobācija”. Rūpnieciskā pētījuma ietvaros norisinājās dārzkopības nozares specifisko darbību identificēšana un attiecīgu algoritmu izstrāde, kas ļauj specifiskās darbības realizēt droniem. Eksperimentālās izstrādes laikā aktivitāšu ietvaros tika izstrādāts dārzkopības nozares automatizējamo funkciju prototips (drona vadības komandas) un tika veikta prototipa aprobācija reālos stādījumos.

 

Pētniecības projekta realizācijas periods: 01.05.2023. – 31.05.2025.

Pētniecības projekta kopējās izmaksas – 186 900.00 EUR

Atveseļošanas fonda līdzfinansējums – 110 000.00 EUR

 

AS “RIX Technologies” pētniecības projekts Nr. 1.9 “Procesizraces metodēs balstīts lietvedības dokumentu apstrādes darbplūsmu analīzes modelis” uzsākts 2023. gada aprīlī. 2025. gada otrajā ceturksnī noslēgusies eksperimentālās izstrādes aktivitāte “Procesizracē balstīta dokumentu apstrādes faktisko darbplūsmu analīzes modeļa prototipa izstrāde un aprobācija”, kas ir arī pētniecības projekta noslēdzošā aktivitāte. Pētniecības projekta ietvaros tika analizēta publiski pieejamā zinātniskā un tehniskā literatūra par procesizraces lietošanas pieredzi uzņēmuma biznesa procesu analīzē un atbilstības vērtēšanā, kā arī par metodēm aktuālu (t.i. procesā esošu) darbplūsmu tālākās gaitas prognozēšanā un turpmāko darbplūsmas aktivitāšu ieteikšanā. Balstoties uz iegūtajām zināšanām, tika izveidots modelis, kurš ietver dokumentu apstrādes darbplūsmu grupēšanas metodes un līdzīguma metrikas, metodes faktisko darbplūsmu un normatīvo darbplūsmu modeļu atbilstības analīzei, metodes aktuālo darbplūsmu tālākās gaitas prognozēšanai un turpmāko aktivitāšu ieteikšanai, metrikas un metodes dokumentu apstrādes faktisko darbplūsmu efektivitātes analīzē.


Pētniecības projekta realizācijas periods: 01.04.2023. – 31.03.2025.

Pētniecības projekta kopējās izmaksas – 454 113.65 EUR

Atveseļošanas fonda līdzfinansējums – 329 815.01 EUR

 

SIA “ABC software” pētniecības projekts Nr. 1.10 “Lietotāju uzvedības modeļu konstruēšana, izmantojot lietotāju sesiju tīmekļa datu vispārināšanas metodes” uzsākts 2024. gada jūnijā. 2025. gada otrajā ceturksnī noslēgusies eksperimentālās izstrādes un pētniecības projekta pēdējā aktivitāte “Informācijas sistēmu lietotāju uzvedības modeļu konstruēšanas metodes prototipa izveide un pārbaude reālajai videi pietuvinātā vidē”. Pētniecības projekts noslēdzies 2025. gada maijā un tā sākotnēji izvirzītais mērķis – izstrādāt un implementēt jaunu AI/ML metodi informācijas sistēmu lietotāju uzvedības modeļa konstruēšanai pēc lietotāju izpildīto darbību secību līdzības – ir veiksmīgi sasniegts.

 

Pētniecības projekta realizācijas periods: 01.06.2024. – 31.05.2025.

Pētniecības projekta kopējās izmaksas – 335 180.00 EUR

Atveseļošanas fonda līdzfinansējums – 198 945.00 EUR

 

SIA “Datorzinību centrs” pētniecības projekts Nr. 2.1 “Heterogēnu informācijas objektu kontekstualizācijas lietojums viedas personalizētas digitālās darbavietas izstrādei” uzsākts 2023. gada novembrī. 2025. gada otrajā ceturksnī ir noslēgusies eksperimentālās izstrādes aktivitāte “Personalizētās digitālās darbavietas risinājuma prototipa izstrāde”. Veiksmīgi noslēdzoties pētniecības projektam, tā rezultātā izveidots mākoņpakalpojumu vidē darbināma risinājuma prototips, kas, balstoties uz pētījumu rezultātā izveidotajiem modeļiem, nodrošina tehniskos līdzekļus un funkcionalitāti informācijas objektu savākšanai no datu avotiem, dokumentu glabāšanu, apstrādi, metadatu ģenerēšanu un papildināšanu, kā arī vizualizāciju lietotāja saskarnes līmenī personalizētai lietotāja darba vietai. Veikta arī prototipa aprobācija reālajos sadarbības partnera lietojuma apstākļos.

 

Pētniecības projekta realizācijas periods: 01.11.2023. – 31.05.2025.

Pētniecības projekta kopējās izmaksas – 524 920.20 EUR

Atveseļošanas fonda līdzfinansējums – 359 851.05 EUR

 

SIA “ZZ Dats” un SIA “RGP” pētniecības projekts Nr. 2.3 “Latviešu valodas runas atpazīšanas diktēšanas sistēmas risinājuma izstrāde sociālo pakalpojumu jomā kvalitātes un pieejamības nodrošināšanai” uzsākts 2024. gada aprīlī. 2025. gada otrajā ceturksnī noslēgusies eksperimentālās izstrādes un pētniecības projekta noslēdzošā aktivitāte “Platformas implementācija un validācija reālās darbības vidē”. Pētniecības projekta ietvaros izstrādāta sociālo pakalpojumu jomā izmantojama teksta diktēšanas un rediģēšanas sistēma atvērtas, horizontāli mērogojamas un mākoņa vidē bāzētas platformas veidā, kurā integrēta runas automātiskas atpazīšanas un transkribēšanas sistēma ar latviešu valodai un sociālo pakalpojumu jomai pielāgotu mākslīgā intelekta modeli. Modelis veidots tā, lai tas būtu savietojams un aizstājams ar līdzīgiem citu valodu modeļiem. Platforma spēj būtiski samazināt laika un resursu ieguldījumu sociālās jomas klientu lietu apraksta izveidē un pārbaudē, tādā veidā uzlabot sniegtā pakalpojuma kvalitāti un pieejamību attiecīgajās mērķa grupās.

 

Pētniecības projekta realizācijas periods: 01.04.2024. – 31.03.2025.

Pētniecības projekta kopējās izmaksas – 230 985.76 EUR

Atveseļošanas fonda līdzfinansējums – 153 238.53 EUR

 

SIA “TILDE” pētniecības projekts Nr. 2.4 “Daudzvalodīgs uzņēmuma informācijas semantiskās meklēšanas un atbilžu gatavošanas risinājums” uzsākts 2024. gada februārī. 2025. gada otrajā ceturksnī noslēgusies rūpnieciskā pētījuma aktivitātes “Pētījums par satura izguvi un sagatavošanu semantiskajai meklēšanai” īstenošana. Perioda ietvaros noslēgušās arī eksperimentālās izstrādes aktivitātes “Datu apstrādes un indeksēšanas prototips” un “Semantiskās meklēšanas un jautājumu atbildēšanas sistēmas prototips”. Līdz ar to pētniecības projekts ir veiksmīgi realizēts, kā rezultātā izstrādāts daudzvalodīgs uzņēmumu semantiskās meklēšanas un atbilžu gatavošanas sistēmas prototips, kas spēj darboties organizāciju pārvaldītā infrastruktūrā, nodrošina daudzvalodīgu zināšanu semantiskās indeksēšanas un meklēšanas funkcionalitāti, kā arī automātisku atbilžu ģenerēšanu, izmantojot lielo valodas modeļu iespējas.

 

Pētniecības projekta realizācijas periods: 01.02.2024. – 31.05.2025.

Pētniecības projekta kopējās izmaksas – 248 598.00 EUR

Atveseļošanas fonda līdzfinansējums – 160 636.50 EUR

 

SIA “TILDE” pētniecības projekts Nr. 2.5 “Daudzvalodīgs dokumentu anonimizācijas un pseidonimizācijas mākslīgā intelekta risinājums” uzsākts 2024. gada februārī. 2025. gada otrajā ceturksnī ir noslēgusies rūpnieciskā pētījuma aktivitātes “Anonimizēta un pseidonimizēta teksta tulkošana” īstenošana. Perioda ietvaros noslēgušās arī eksperimentālās izstrādes posma aktivitātes “Daudzvalodīgs dokumentu pseidonimizēšanas prototips” un “Daudzvalodīgs dokumentu pseidonimzētas tulkošanas prototips”. Pētniecības projekts veiksmīgi noslēdzies un tā ietvaros izpētītas efektīvākās metodes personas datu identificēšanai tekstā, metodes identificēto personas datu aizstāšanai ar pseidonīmiem, kā arī metodes trešo pušu modificētu (piemēram, tulkotu) pseidonimizēto datu atjaunošanai ar sākotnējiem personas datiem kontekstam atbilstošās vārdformās. Izmantojot identificētās metodes, tika izstrādāts rīks, kas spēj identificēt personas datus brīvā tekstā, kā arī ģenerēt pseidonīmus identificētajiem personas datiem atbilstošā formā (nezaudējot teksta jēgu) un pēc teksta tulkošanas aizvietot tulkotos personas datus atbilstošās vārdformās jau tulkotajā tekstā.

 

Pētniecības projekta realizācijas periods: 01.02.2024. – 31.05.2025.

Pētniecības projekta kopējās izmaksas – 251 092.00 EUR

Atveseļošanas fonda līdzfinansējums – 160 589.00 EUR

 

SIA “LETA” un Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta pētniecības projekts 2.6 “Lielo valodas modeļu lietojumi lielu tekstu masīvu analīzē” uzsākts 2024. gada aprīlī. 2025. gada otrajā ceturksnī noslēgusies eksperimentālās izstrādes aktivitāšu “Telegram kanālu un runas transkriptu analīzes un analītikas komponentes izstrāde” un “Entītiju bāzēta sentimenta analīzes komponentes izstrāde” īstenošana un līdz ar to arī pētniecības projekta īstenošana. Pētniecības projekta rezultātā ir izveidots rīks, kas, pielietojot mākslīgā intelekta lielo valodu modeļus, ļauj analizēt sociālo tīklu un audiovizuālo kanālu saturu, kā arī analizēt satura sentimentu, lai iegūtu labāku pārskatu pār noteiktu kanālu satura ievirzi un valdošajiem naratīviem.

 

Pētniecības projekta realizācijas periods: 01.04.2024. – 31.05.2025.

Pētniecības projekta kopējās izmaksas – 328 820.80 EUR

Atveseļošanas fonda līdzfinansējums – 162 027.52 EUR

 



Projektu līdzfinansē Atveseļošanas fonds Darbības programmas “Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 5.1.r. reformu un investīciju virziena "Produktivitātes paaugstināšana caur investīciju apjoma palielināšanu P&A" 5.1.1.r. reformas "Inovāciju pārvaldība un privāto P&A investīciju motivācija" 5.1.1.2.i. investīcijas "Atbalsta instruments inovāciju klasteru attīstībai" īstenošanas noteikumi kompetences centru ietvaros” ietvaros.



2025. gada 20. jūnijs
2024. gada 4. jūlijā starp IT kompetences centru un Centrālo finanšu un līgumu aģentūru tika noslēgts līgums par projekta “Informācijas un komunikācijas kompetences centrs zaļu produktu pētījumiem”, id. Nr. 1.2.1.2.i.2/1/24/A/CFLA/006, īstenošanu. Projekta mērķis paredz līdz 2026. gada beigām nodrošināt finansējuma pieejamību vismaz 20 tādu informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jomas jaunu produktu, tehnoloģiju un pakalpojumu izstrādei, kas veicina zemu oglekļa emisiju ekonomiku, noturību pret klimata pārmaiņām vai pielāgošanos tām, piesaistot vismaz 2 milj. EUR privāto līdzfinansējumu inovāciju ieviešanā. 2025. gada 30. maijā uz Centrālo finanšu un līgumu aģentūru tika virzīti 7 pētniecības projektu pieteikumi, kas tika iesniegti pētniecības projektu 2. atlases kārtas ietvaros 2025. gada aprīlī un apstiprināti pētniecības projektu vērtēšanas komisijas sēdē 2025. gada 23. maijā. 2025. gada 19. jūnijā Centrālā finanšu un līgumu aģentūra apstiprināja IT kompetences centra projektā „Informācijas un komunikācijas kompetences centrs zaļu produktu pētījumiem” iesniegtos 7 pētniecības projektus zinātniskajā virzienā “Digitālie risinājumi zaļai un ilgtspējīgai ekonomikai”. Apstiprinātie pētniecības projekti: SIA “Mappost” pētniecības projekts Nr. 1 “Optimizācijas algoritmu un risinātāja izstrāde komerciālo elektrisko transportlīdzekļu (ETL) maršrutu plānošanai” Pētniecības projekta realizācijas periods: 01.09.2025. – 30.11.2026. Pētniecības projekta kopējās izmaksas – 219 624.40 EUR Atveseļošanas fonda līdzfinansējums – 161 201.36 EUR SIA “ABC software” pētniecības projekts Nr. 2 “Ilgtspējīga darba dinamika un darba plūsmas analīze izdegšanas risku prognozēšanai un pārvaldībai” Pētniecības projekta realizācijas periods: 01.06.2025. – 15.12.2026. Pētniecības projekta kopējās izmaksas – 289 000.00 EUR Atveseļošanas fonda līdzfinansējums – 199 800.00 EUR SIA “Proof IT” pētniecības projekts Nr. 3 “Piesārņotu teritoriju risku novērtēšana, izmantojot ar lielo valodu modeļiem automatizēti iegūtas datu kopas no vēsturiskajiem dokumentiem” Pētniecības projekta realizācijas periods: 01.06.2025. – 30.11.2026. Pētniecības projekta kopējās izmaksas – 613 331.77 EUR Atveseļošanas fonda līdzfinansējums – 399 993.76 EUR SIA “RGP” pētniecības projekts Nr. 4 “ VetPort: Vienotais dzīvnieku veselības portāls ar telemedicīnas iespējām ” Pētniecības projekta realizācijas periods: 01.06.2025. – 30.11.2026. Pētniecības projekta kopējās izmaksas – 424 224.25 EUR Atveseļošanas fonda līdzfinansējums – 306 473.71 EUR SIA “Vizulo” pētniecības projekts Nr. 5 “LED gaismekļu materiāla saraksta ģeneratora izstrāde” Pētniecības projekta realizācijas periods: 01.07.2025. – 31.12.2026. Pētniecības projekta kopējās izmaksas – 300 300.00 EUR Atveseļošanas fonda līdzfinansējums – 199 700.00 EUR SIA “Elva Baltic” pētniecības projekts Nr. 6 “Bioloģiskās daudzveidības indikatoru vērtēšanas rīku izstrāde meža mainības analīzei un apsaimniekošanas pieeju vērtēšanai” Pētniecības projekta realizācijas periods: 01.06.2025. – 31.12.2026. Pētniecības projekta kopējās izmaksas – 428 908.89 EUR Atveseļošanas fonda līdzfinansējums – 272 198.22 EUR SIA “Erda Group” pētniecības projekts Nr. 7 “Digitālā platforma ilgtspējīgas izglītības un darba tirgus sabalansēšanai, ieviešot zaļās programmatūras principus” Pētniecības projekta realizācijas periods: 01.07.2025. – 30.09.2026. Pētniecības projekta kopējās izmaksas – 246 550.00 EUR Atveseļošanas fonda līdzfinansējums – 171 100.00 EUR  Projekta laikā plānoti rūpnieciskie pētījumi un eksperimentālās izstrādes, kā arī tiks nodrošināta projekta vadība, ietverot pētniecības projektu koordinēšanu un sadarbības veicināšanu starp nozares komersantiem un nozares zinātniskajām institūcijām. Paralēli jau apstiprināto pētniecības projektu uzsākšanai, kompetences centrs 2025. gada jūnijā izsludināja projekta atlases 3. kārtas konkursu , kur pētniecības projektu pieteikumus var iesniegt viens komersants vai arī pētniecības projekta vadošais īstenotājs (komersants) sadarbībā ar citu komersantu/-iem vai pētniecības un zināšanu izplatīšanas organizāciju līdz 2025. gada 4. augustam . Projektu līdzfinansē Atveseļošanas fonds Darbības programmas “Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 1.2. reformu un investīciju virziena "Energoefektivitātes uzlabošana" 1.2.1.2.i. investīcijas "Energoefektivitātes paaugstināšana uzņēmējdarbībā (ietverot pāreju uz atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanu siltumapgādē un pētniecības un attīstības aktivitātes (t. sk. bioekonomikā))" 1.2.1.2.i.2. pasākuma "Inovatīvu produktu un tehnoloģiju izstrāde" ietvaros.
2025. gada 19. jūnijs
2025. gada 9. jūnijā IT kompetences centrs izsludināja konkursa 3. kārtu pētniecības projektiem IT kompetences centra projektā “Informācijas un komunikācijas kompetences centrs zaļu produktu pētījumiem”, projekta id. Nr. 1.2.1.2.i.2/1/24/A/CFLA/006. Pētniecības projektu pieteikumus var iesniegt viens komersants vai arī pētniecības projekta vadošais īstenotājs (komersants) sadarbībā ar citu komersantu/-iem vai pētniecības un zināšanu izplatīšanas organizāciju līdz 2025. gada 4. augustam , sūtot uz e-pasta adresi info@itkc.lv . Pētniecības projektu atlases ietvaros IT kompetences centrs 2025. gada 7. jūlijā plkst. 13.00-15.00 organizē vebināru par iesniedzamo pētniecības projektu pieteikumu dokumentāciju un pētniecības projektu vērtēšanas gaitu. Intereses gadījumā lūdzam pieteikt dalību un iesūtīt jautājumus līdz 2025. gada 4. jūlijam, rakstot e-pastu uz info@itkc.lv . PIESLĒGŠANĀS VEBINĀRAM Projektu līdzfinansē Atveseļošanas fonds Darbības programmas “Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 1.2. reformu un investīciju virziena "Energoefektivitātes uzlabošana" 1.2.1.2.i. investīcijas "Energoefektivitātes paaugstināšana uzņēmējdarbībā (ietverot pāreju uz atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanu siltumapgādē un pētniecības un attīstības aktivitātes (t. sk. bioekonomikā))" 1.2.1.2.i.2. pasākuma "Inovatīvu produktu un tehnoloģiju izstrāde" ietvaros.
2025. gada 9. jūnijs
IT kompetences centrs aicina iesniegt pētniecības projektu pieteikumus komersantiem, kas attīsta produktus un tehnoloģijas viedās specializācijas jomā – informācijas un komunikācijas tehnoloģijas . Pētniecības projektus nozares, starpnozaru vai starptautiskiem pētījumiem var iesniegt viens komersants vai arī pētniecības projekta vadošais īstenotājs (komersants) sadarbībā ar citu komersantu/-iem vai pētniecības un zināšanu izplatīšanas organizāciju. Atbalstāmais pētniecības virziens – digitālie risinājumi zaļai un ilgtspējīgai ekonomikai (tādu jaunu produktu, tehnoloģiju un pakalpojumu izstrādei, kas veicina zemu oglekļa emisiju ekonomiku, noturību pret klimata pārmaiņām vai pielāgošanos tām). Kopējais Atveseļošanas fonda finansējums – 4 852 653.20 EUR. Pētniecības projektu atlases brīvā atbalsta summa šajā konkursa kārtā ir 1 571 093.08 EUR EUR . Projekta ietvaros plānots vēl 1 atklātais uzsaukums 2025. gada oktobrī ar atbalsta summu 1 571 093.07 EUR. Finansējums pieejams 2024. gada 4. aprīlī Centrālajai un finanšu līgumu aģentūrai iesniegtā Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda projekta “Informācijas un komunikācijas kompetences centrs zaļu produktu pētījumiem” ietvaros (projekta id. Nr. 1.2.1.2.i.2/1/24/A/CFLA/006 ). Projekta “Informācijas un komunikācijas kompetences centrs zaļu produktu pētījumiem” mērķis: līdz 2026. gada beigām nodrošināt finansējuma pieejamību vismaz 20 tādu informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jomas jaunu produktu, tehnoloģiju un pakalpojumu izstrādei, kas veicina zemu oglekļa emisiju ekonomiku, noturību pret klimata pārmaiņām vai pielāgošanos tām, piesaistot vismaz 2 milj. EUR privāto līdzfinansējumu inovāciju ieviešanā. Pētniecības projekta pieteikums jāiesniedz līdz 2025. gada 4. augustam (ieskaitot), sūtot uz e-pasta adresi info@itkc.lv . Viens pētniecības projektu iesniedzējs uzsaukuma ietvaros var iesniegt 1 pētniecības projekta pieteikumu 1-5 produktu izstrādei. Procesa vienkāršota secība: Pētniecības projekta projekts => pētniecības projekta izvērtēšana => ITKC komisijas lēmums par pētniecības projekta virzīšanu atbalstam => CFLA lēmums par pētniecības projekta atbalstu => pētniecības projekta īstenošana => starpposma pārskati reizi 3 vai 6 mēnešos atbilstoši sasniegtajiem rezultātiem => grants atbilstoši pārskatiem un sasniegtajiem rezultātiem. Pētniecības projektu pieteikumu vērtēšanas process plānots līdz 2025. gada augusta beigām. IT kompetences centra pētniecības projektu vērtēšanas komisijas apstiprinātie pētniecības projekta pieteikumi tiks iesniegti Centrālajā finanšu un līgumu aģentūrā, kura lems par finansējuma piešķiršanu. Pētniecības projekta pieteikums sastāv no šādiem dokumentiem: Pētniecības projekta apraksts ( lejupielādēt ) Pētniecības projekta budžets ( lejupielādēt ) MVK deklarācija ar pielikumu (ja attiecināms) Izziņa par iepriekšējo pieredzi sadarbībā ar zinātniskajām institūcijām, indeksētajām publikācijām, kā arī izstrādātajiem un ražošanā ieviestajiem jauniem produktiem vai tehnoloģijām, ja šī informācija nav iekļauta pētniecības projekta aprakstā ( lejupielādēt ) Gada pārskati par pēdējiem trīs noslēgtajiem gadiem (2021., 2022., 2023. gads vai 2022., 2023., 2024. gads), ja tie nav pieejami publiskajās datu bāzēs, piemēram, firmas.lv; Izziņa par pētniecības un attīstības izdevumiem, ja šī informācija nav skaidri atspoguļota gada pārskatos ( lejupielādēt ) Pētniecības projekta vadītāja / koordinatora CV Vadošā pētnieka CV Apliecinājums par eksportu ( lejupielādēt ) Citi dokumenti, kuri pamato pētniecības projekta pieteikuma atbilstību izvirzītajiem kritērijiem Pieteikuma sagatavošanai noderīgi materiāli: Pētniecības projektu atlases kritēriji ( lejupielādēt ) Standartforma, ko aizpilda ITKC pēc pētniecības projekta saņemšanas ( lejuplādēt ) Ministru kabineta noteikumi Nr. 33, Rīgā 2024. gada 9. janvārī (prot. Nr.1 58. §). Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 1.2. reformu un investīciju virziena "Energoefektivitātes uzlabošana" 1.2.1.2.i. investīcijas "Energoefektivitātes paaugstināšana uzņēmējdarbībā (ietverot pāreju uz atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanu siltumapgādē un pētniecības un attīstības aktivitātes (t. sk. bioekonomikā))" 1.2.1.2.i.2. pasākuma "Inovatīvu produktu un tehnoloģiju izstrāde" īstenošanas noteikumi kompetences centru ietvaros Tehnoloģiju gatavības līmeņi Darbības plāns ( lejupielādēt ) Paraugs pētniecības projekta apraksta aizpildīšanai ( lejupielādēt ) Jautājumu, neskaidrību gadījumos vai konsultācijai , lūgums sazināties ar IT kompetences centru, sūtot jautājumus uz e-pastus info@itkc.lv vai zvanot uz tālruņa numuru +371 29489720 . Projektu līdzfinansē Atveseļošanas fonds Darbības programmas “Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 1.2. reformu un investīciju virziena "Energoefektivitātes uzlabošana" 1.2.1.2.i. investīcijas "Energoefektivitātes paaugstināšana uzņēmējdarbībā (ietverot pāreju uz atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanu siltumapgādē un pētniecības un attīstības aktivitātes (t. sk. bioekonomikā))" 1.2.1.2.i.2. pasākuma "Inovatīvu produktu un tehnoloģiju izstrāde" ietvaros.
2025. gada 29. maijs
2025. gada 28. maijā Centrālā finanšu un līgumu aģentūra apstiprināja IT kompetences centra projektā „Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju kompetences centrs digitalizācijai” (līguma Nr. 2.2.1.3.i.0/1/24/A/CFLA/006) iesniegtos 3 nozares un starpnozaru pētniecības projektus, kuri tiek īstenoti zinātniskajā virzienā “Dabīgās valodas tehnoloģijas”. Pēc 2. konkursa kārtas pētniecības projektu apstiprināšanas brīvā granta summa ir EUR 668 787,08. Pētniecības projektu 3. atlases kārta ir izsludināta 2025. gada 15. maijā un pieteikšanās pētniecības projektu atlasē notiek līdz 2025.gada 20. jūnijam.
2025. gada 15. maijs
IT kompetences centrs aicina iesniegt pētniecības projektu pieteikumus komersantiem, kas attīsta produktus un tehnoloģijas viedās specializācijas jomā – informācijas un komunikācijas tehnoloģijas. Pētniecības projektus nozares, starpnozaru vai starptautiskiem pētījumiem var iesniegt viens komersants vai arī pētniecības projekta vadošais īstenotājs (komersants) sadarbībā ar citu komersantu/-iem vai pētniecības un zināšanu izplatīšanas organizāciju. Atbalstāmie pētniecības virzieni: Biznesa procesu analīzes tehnoloģijas; Dabīgās valodas tehnoloģijas. Kopējais Atveseļošanas fonda finansējums pētniecības projektu atbalstam – 2 947 249,37 EUR. Pētniecības projektu atlases brīvā atbalsta summa 3. konkursa kārtā ir 668 787,08 EUR. Finansējums pieejams Eiropas Savienības Atveseļošanās fonda projekta “Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju kompetences centrs digitalizācijai” ietvaros (projekta id. Nr. 2.2.1.3.i.0/1/24/A/CFLA/006 ). Projekta “Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju kompetences centrs digitalizācijai” mērķis paredz nodrošināt pieejamību finansējumam komersantu digitālajai transformācijai, lai attīstītu produktus, pakalpojumus un tehnoloģijas informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jomā un tādējādi veicinātu komersantu digitālo transformāciju, t.sk. mūsdienīgu automatizācijas, robotizācijas un darba kontroles riku ieviešanai ražotnē, piesaistot vismaz 0.7 milj. EUR, veicot mērķētas publiskās investīcijas vismaz 6 informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jomas digitalizācijas projektos, lai sekmētu vismaz 6 jaunu produktu un pakalpojumu izstrādi, kā arī zināšanu pārnesi informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jomā. Pētniecības projekta pieteikums jāiesniedz līdz š. g. 20. jūnijam (ieskaitot), sūtot uz e-pasta adresi info@itkc.lv. Viens pētniecības projekta iesniedzējs konkursa ietvaros var iesniegt 1 pētniecības projekta pieteikumu. Ar vebināra prezentāciju var iepazīties šeit . Procesa vienkāršota secība: Pētniecības projekta projekts => pētniecības projekta izvērtēšana => ITKC komisijas lēmums par pētniecības projekta virzīšanu atbalstam => CFLA lēmums par pētniecības projekta atbalstu => pētniecības projekta īstenošana => starpposma pārskati reizi 3 vai 6 mēnešos atbilstoši sasniegtajiem rezultātiem => grants atbilstoši pārskatiem. Pētniecības projektu pieteikumu vērtēšana plānota līdz augusta beigām. IT kompetences centra pētniecības projektu vērtēšanas komisijas apstiprinātie pētniecības projekta pieteikumi tiks iesniegti Centrālajā finanšu un līgumu aģentūrā, kura lems par finansējuma piešķiršanu. Pētniecības projekta pieteikums sastāv no šādiem dokumentiem: Pētniecības projekta apraksts ( lejupielādēt ) Pētniecības projekta budžets ( lejupielādēt ) MVK deklarācija ar pielikumu (ja attiecināms) Izziņa par iepriekšējo pieredzi sadarbībā ar zinātniskajām institūcijām, indeksētajām publikācijām, kā arī izstrādātajiem un ražošanā ieviestajiem jauniem produktiem vai tehnoloģijām, ja šī informācija nav iekļauta pētniecības projekta aprakstā ( lejupielādēt ) Gada pārskati par pēdējiem trīs noslēgtajiem gadiem (2021., 2022., 2023. gads), ja tie nav pieejami publiskajās datu bāzēs, piemēram, firmas.lv; Izziņa par pētniecības un attīstības izdevumiem, ja šī informācija nav skaidri atspoguļota gada pārskatos ( lejupielādēt ) Vadošā pētnieka CV Pētniecības projekta vadītāja/koordinatora CV Pētniecības projekta grāmatveža CV Apliecinājums par eksportu ( lejupielādēt ) Citi dokumenti, kuri pamato pētniecības projekta pieteikuma atbilstību izvirzītajiem kritērijiem Pieteikuma sagatavošanai noderīgi materiāli: Standartforma, ko aizpilda ITKC pēc pētniecības projekta saņemšanas ( lejupielādēt ) Atlases kritēriji ( lejupielādēt ) Ministru kabineta noteikumi Nr. 34, Rīgā 2024. gada 9. janvārī (prot. Nr.1 56. §). Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 2.2. reformu un investīciju virziena “Uzņēmumu digitālā transformācija un inovācijas” 2.2.1.3.i. investīcijas “Atbalsta jaunu produktu un pakalpojumu ieviešanai uzņēmējdarbībā” īstenošanas noteikumi Tehnoloģiju gatavības līmeņi IT kompetences centra pētniecības virzieni Darbības plāns ( lejupielādēt ) Paraugs pētniecības projekta apraksta aizpildīšanai ( lejupielādēt ) Ja Jums rodas jautājumi, neskaidrības vai nepieciešama konsultācija pētniecības projekta pieteikuma aizpildīšanai, lūgums sazināties ar IT kompetences centru, sūtot jautājumus uz e-pastus info@itkc.lv vai zvanot uz tālruņa numuru +371 29489720. Projektu līdzfinansē Atveseļošanas fonds Darbības programmas “Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 2.2 reformu un investīciju virziena “Uzņēmumu digitālā transformācija un inovācijas” 2.2.1.3.i. investīcijas “Atbalsts jaunu produktu un pakalpojumu ieviešanai uzņēmējdarbībā” īstenošanas noteikumi" ietvaros.